Skąd się wziął stół?

Prostota na czterech nogach

W sklepach meblarskich jest bardzo różnorodny wybór stołów. Wśród nich dominują nowoczesne stoły w stylu minimalistycznym. Swoją prostotą, nawiązują one do pierwotnego wyglądu stołu. Mebel znany jest od zarania dziejów. Prawdopodobnie pierwsze kamienne stoły powstały w starożytnym Egipcie. Nikt jednak do nich nie zasiadał. Służyły one jedynie do ozdoby i podkreślały status majątkowy posiadacza. Stół w bardziej praktyczny sposób został wykorzystany przez Chińczyków, którzy zaczęli używać go do pisania lub malowania. Dopiero starożytni Grecy ok. V w.p.n.e zaczęli wspólnie zasiadać do stołu i biesiadować przy nim.

Symboliczne znaczenie w kulturze

Stół obecny jest w kulturze od starożytności. W Grecji zbierano się wokół niego podczas hucznych biesiad, aby zjeść wspólny posiłek, a następnie pić wino. Już wtedy uważano go za symbol domowego ogniska, ponieważ jednoczył ludzi. Stół odgrywa ważną rolę również w tradycjach i obrzędach religijnych. Ołtarz w kościele jest w istocie stołem, przy którym przygotowuje się symboliczny wspólny posiłek. Z kolei Biblia opisuje wydarzenie, podczas którego dwunastu apostołów spotyka się z Jezusem na ostatniej wieczerzy.

W ten sposób wspólne zasiadanie przy stole stało się jednym z najważniejszych zwyczajów na całym świecie, a zarazem symbolem gościnności. Nie bez znaczenia jest również kształt stołu. Istnieje legenda o królu Arturze i jego rycerzach, w której wspomniany jest okrągły stół. Ma on symbolizować porozumienie i narodowe pojednanie, ponieważ w przeciwieństwie do stołu prostokątnego, żadna z osób zasiadająca przy okrągłym stole nie zajmuje uprzywilejowanej pozycji. Okrągły stół pojawił się również w Polskiej historii w 1989 roku, kiedy przedstawiciele władzy obradowali przy takim stole.

Następny wpis

Orzech kokosowy w postaci pasty

niedz. mar 18 , 2018
W ostatnim czasie można zauważyć rosnące zainteresowanie pastą kokosową, która często kojarzona jest z odpowiednikiem oleju kokosowego. Faktem jest, iż obydwa produkty posiadają tę samą bazę, nie mniej jednak olej i pasta to dwa różne rozwiązania, pełniące inne funkcje w kuchni. Niepodważalny jest jednak fakt, że zarówno olej, jak i pasta […]
Orzech kokosowy w postaci pasty

Sprawdź też